עשר עצות לבחירת מיקום הלידה

בס"דובכן יש עניין של סדר עדיפויות, לכל מיקום בו תתרחש הלידה יש יתרונות וחסרונות, הפרמטר לקביעת יתרון/ חסרון הוא בעיני המתבוננת ולכן אנחנו נבחן את סדר העדיפיות ונציין עובדות בהשתדלות שיהיו אובייקטיביות וכך כל אחת תבחר לה את המיקום האידאלי ללידה שלה בעזרת השם.

חשוב לי לציין שסדר הנקודות שהבאנו לא לפי סדר חשיבות מסוים , זה בדיוק העניין שלכל אחת סדר חשיבות אחר והתא המשפחתי צריך לחשוב יחד ולהגיע להחלטה תומכת אם.

1. תחושת הביטחון תחושת הביטחון חשובה מאד לקידום לידה פיסיולוגית, על מנת שאשה תוכל לשחרר את ההורמונים שמקדמים את הלידה חשוב שהיא תרגיש ביטחון, ועל כן עולה השאלה מה גורם לי לתחושת בטחון? והתשובה היא אינדיווידואלית, ניקח לדוגמא אישה שיכולה להרגיש בטחון רק בחברה של דמויות מוכרות, אשה כזו כדאי שתשקול את האפשרות של לידת בית או של שירותי רפואה פרטית בהן המיילדת מוכרת לה מראש אם אין באפשרותה לבצע אחד מהנ"ל כדאי שתבחר בית רפואה המספק את האפשרות להגיע לפגישה ושיחה לפני הלידה אולי לפגוש חלק מהצוות וכן הלאה, לעומת זאת ייתכן שאצל אשה אחרת תחושת הבטחון בסביבה רפואית עם אנשי מקצוע מיומנים תתרום רבות לתחושת הביטחון ואין זה משנה אם הם מוכרים לה לאשה זו יותר נכון לבחור את בית החולים המתקדם והמקצועי ביותר. אין תשובה נכונה יותר ועדיפה יותר יש רק כל מקרה לגופו ויותר נכון כל אישה לגופה. (כאן נכנס כמובן גם הנק' של טרואמה בלתי מטופלת הקשורה בסביבה/ דמויות מסוימות ואין כאן המקום להרחיב.)

2. קרבה ישנה משמעות למרחק בית הרפואה מבית היולדת, הן מצד הדרך לשם ובמיוחד לאשה שאוהבת להישאר בבית ממש עד כמה שיותר סמוך ללידה עצמה והן מצד המבקרים, כאשר יש במשפחה כבר אחים נוספים ייתכן שנתחשב במרחק עוד יותר במידה והאשה רוצה ביקורים של בעלה עם/בלי האחים הנוספים, אולי נחשוב על קרבת ביה"ח לאמא/חמות או המבקרים העיקריים (או מארחי הילדים) במשפחה הספציפית הזו.

3. אווירת ביה"ח משפיעה על השהות לאחר הלידה וגם על הלידה עצמה בבחינת שבת, חג, המיילדות, השותפות לחדר, הרגשת בן הזוג המבקר ועוד, האם זהו דבר שמשפיע עליך? ידוע שיש בתי חולים שהאוריינטציה בהם יותר דתית מאחרים וההתנהלות בהתאם.

4. ביות האם חשוב לך להיות לאחר הלידה כל הזמן עם תינוקך ללא הפסקה? (אפס הפרדה) או בדיוק להיפך? את ממש חייבת את הזמן הזה לנוח ותשמחי להיעזר בתינוקייה? יש בתי רפואה עם מחלקות מיוחדות ל"ביות מלא" בהן אין תינוקייה כלל ולעומת זאת יש בתי רפואה המאפשרים ביות חלקי, כדאי מאד לבדוק נקודה זו אם זה דבר שחשוב לך.

5. אסתטיקה- זה תמיד מפנק ללדת במחלקה בה נקי ואפילו חדש, שרותים ומקלחת צמודי חדר, מרווח ועוד אבל יש נשים שמבחינתן זה לא העיקר ואילו כאלה שעבורן זה הכרח, עוד סיבה מספיק טובה ללכת לסיור או שניים בחדרי הלידה השונים.

6. אוכל- מבחינתי זאת סיבה להמון דברים בחיים ויש לקחת אותה בחשבון גם כאן, זו האמת, איך האוכל במחלקת יולדות? האם יש בשפע? האם בכשרות שלי? האם נקי? דברי עם חברות שילדו במקומות שונים כדי לשמוע ואל תתביישי לשאול (כן בסיור תעשי טיול למחלקת יולדות ותציצי, או תלכי לבקר חברות יולדות בתקופת הריונך אם זה ממש חשוב לך). נשמע מצחיק אבל תארי לעצמך אישה יום אחרי לידה, יולדת, תשושה, ספק מצליחה לנוח, היא מגיעה לחדר האוכל האווירה שם עצובה, האוכל לא לטעמה, הפרי נגמר לפני שהיא מספיקה, האוכל לא מספיק מזין ואולי גם שמנוני- ממש משפיע על החוויה והזיכרון, לא?

יש נשים שבכלל לא אופציה מבחינתן לאכול אוכל של ביה"ח, כדאי לבדוק מה אפשרויות התזונה הנוספות? האם יש קניון/ חנויות מזון לטעמי בסביבה או האם זה מספיק קרוב לבית כדי לקבל משם אוכל (וחזרנו לנקודת המרחק).

7. צוות, אחחח ,צוות יקר, מיהו? בכל מקום אנשים הם אנשים, לכולנו יש ימים יותר ופחות טובים משמרות יותר ופחות קלות, אבל באופן עקרוני, האם את מכירה צוות? האם פרצוף מוכר או דאגה אישית יעשה בשבילך את ההבדל? האם במקום אחד הצוות יותר נשי (מצד רופאות, מרדימות וכו)? האם במקום אחד אורינטציה יהודית/ דתית יותר וזה חשוב לך? ממליצה להרבות בתפילה על זיווג הגון עם מיילדת בשבילך, יש לך תשעה חודשים לכך... ובאופן כללי תמיד כדאי בהכנה פרטית ללידה להבין את המקום מול הצוות ולגבש לעצמך את הגישה שלך ללידה ולצוות.

8. פסילטיס (מתקנים)- אם את מתכננת לידה "טבעית" או להתמודד עם הצירים באופן עצמאי עד נקודה מסויימת כדאי לבדוק מה המתקנים שחדר הלידה מציע-

האם יש כדורי פיסיו? (הכדורים הגדולים האלה שעושים עליהם סיבובי אגן), האם יש מקלחת צמודה לכל חדר לידה? האם יש יותר ממקלחת אחת בחדר קבלה? האם יש אפשרות להשמיע מוסיקה? האם יש דיקור סיני מטעם המחלקה? האם יש כסא לידה? אפשרות להיות בבריכת לידה או אמבטיה במהלך הצירים ובלידה עצמה? (בפועל האם זה קורה ויש מיילדות מוסמכות לכך ואישור ממשרד הבריאות), האם יש מוניטור אלחוטי (שאפשר להסתובב ולהתקלח איתו?) האם יש "חדק צירים" או מקום למי שלא "מתקבלת" עדיין לחדר לידה כדי להתקדם בו בנתיים?

9. נהלים ויוצאי דופן- בתור דולה אני מרגישה שקשה לי להגיד שבית חולים אחד יותר "טבעי" מהשני או אפילו יותר תומך לידה טבעית מהאחר... בתחושה שלי זה מאד קשור לצוות באותה המשמרת, להתפתחות אותה לידה ספציפית ועוד גורמים משתנים, אבל כן יש נהלים ויש מקום לברר מה הנהלים של אותו ביה"ח לגבי רציפות הניטור, לגבי לידה בתנוחות פחות שגרתיות, לגבי תרגילים ותנועה בזמן צירים, לגבי נוכחות תומכים/ות בזמן פעולות רפואיות ועוד הזמן לברר את זה הוא או בפגישה אישית עם מיילדת (יש בתי רפואה המספקים שירות כזה בהיריון) או בזמן הסיור בחדרי הלידה.

חשוב לי מאד להוסיף כאן שאני ממליצה לכל יולדת (וזוג) לדעת את זכויות המטופל הנמצאות באתר משרד הבריאות ושייכות במחלקת לידה כמו בכל מחלקה אחרת, הזכות לכבוד, הזכות לנוכחות אדם נוסף בכל בדיקה רפואית ועוד... אין כאן המקום להרחיב בדבר הכול כך מהותי הזה שנקרא האחריות שלך על הגוף שלך, זכותך החשובה והיקרה היא להסכים ולקבל שירות רפואי המוצע לך כמו זכותך ואחריותך לסרב לו, ואם ירצה השם נרחיב במחשבה הפשוטה והמהפכנית הזו במאמר אחר.

10. מיוחדים : חשוב לדבר על זה שאם זהו היריון תאומים, מצג עכוז, לידה לאחר קיסרי ועוד מקרים שונים מהלידה ה"קלאסית" ישנם נהלים שונים בבתי הרפואה השונים והכרחי לברר מול ביה"ח את האפשרויות שלו לסיטואציה שלך ספציפית.

למשל- בית רפואה אחד מאפשר 18 שעות לפני מתן אנטיביוטיקה לאחר ירידת מים ואחר רק 12 שעות, זהו הבדל מסוים אך הוא לא קריטי כמו שבית רפואה אחד מאפשר ניסיון לידת תאומים כאשר הראשון ראש והשני עכוז ואילו אחר מאפשר ניסיון רק אם שני התאומים במצג ראש, זהו הבדל קריטי שבהחלט יכול להוביל אישה לבחור ביה"ח אחד על פני חברו.

ונקודה נוספת, במאמר מוסגר מכיוון שלא שייכת לכולן- האם אתם כהנים? איך אתם נוהגים בנושא? ובהתאם האם ביה"ח הספציפי מאפשר את נוכחות הבעל ועד כמה זה משפיע וחשוב לזוג.

לסיכום: מומלץ מאד ללכת לסיורי לידה או לשיחה אישית עם מיילדת בבתי הרפואה השונים בסביבתך, יש לזכור שהחזון והרצון הבא לידי ביטוי לעתים משתנה בזמן אמת מול נתונים שונים ולכן כדאי לדייק בשאלות (לתת דוגמאות ספציפיות) ולזכור את התשובות לזמן הלידה.

כמו כן אפשר להתייעץ עם דולה ועם חברות שהתנסו בבתי הרפואה השונים אם כי מאד חשוב במקרה כזה לחפש ולבקש תשובות מגוונות ואובייקטיביות כי לרוב הקביעות האבסולוטיות מבוססות על חוויות פרטיות בודדות- וזהו לא מדד מספק. ועוד טיפ קטן, אם את מתייעצת אם חברות היי ספציפית, כמו: "שמעתי שילדת בשישי, איך הייתה התחושה בשבת במחלקה?"

והשתדלי להימנע מסיפורי זוועה בזמן ההיריון שלך, להיות אוזן קשבת לחברה (שלפעמים טרם עיבדה את חווית הלידה שלה עם אשת מקצוע) זה לא תמיד דבר נכון כשאת מכינה את עצמך ללידה שלך. (ומוזמנת לקרוא יותר במאמר על השפעת המתח והפחד בלידה כדי להבין למה).

מקווה מאד שהיה לתועלת, כאן בשבילך לייעוץ או חיבוק, שרית עדי 0549410700

מידע ומאמרים נוספים באתר www.zihara.co.il

61 views0 comments

Recent Posts

See All