מוסיקה! כהכנה ובלידה/ שרית עדי ושדי

Updated: Jan 29, 2019

פורסם בעלון "נביעה"


כחלק מהכנה ללידה אני עובדת עם היולדות "שלי" על יצירת "ארגז כלים" ללידה...

בארגז הכלים של כל יולדת נמצאים כל ה"מחזקים" שלה: כל הדברים שיכולים לגרום לה להרגשה טובה, להתמודדות נכונה, להעצמה...

הכלים האלה יכולים להיות דברים מוחשיים או רעיוניים שהיא לוקחת איתה ללידה. (הרחבה בעניין ארגז הכלים כאן).

הפעם בחרתי להתמקד באחד מהכלים שיש לנו בארגז: מוזיקה.

המוזיקה משפיעה עלינו בכל המישורים: פיזי, רגשי, רוחני. אפשר וכדאי "לנצל" זאת לתועלתנו בהיריון ובלידה.

כיצד?

במישור הפיזי - המוזיקה גורמת לנו להניע את הגוף. יש מוזיקה מקפיצה ומניעה שמתאימה להתנגן בעת שאנו מבקשות לעסוק בתרגילים אקטיביים וגם בשלבי הלידה שבהם היולדת מרגישה שהיא זקוקה ל"קצב", ויש מוזיקה מרגיעה שגורמת לגוף להרפות או לנוע בצורה יותר איטית ו"עגולה".

במישור הרגשי – או-הו... מאמרים רבים נכתבו על התרפיה באמצעות מוזיקה, ואינני מתיימרת להיות מטפלת בתחום הזה, אך בתחום שלי – הלידה - אני בהחלט רואה את ההשפעה: המוזיקה משפיעה רגשית על היולדת ועל כל הנוכחים (בעל, תומכת, צוות רפואי - מניסיון בדוק!!).

כולנו מרגישות שיש מוזיקה ש"עושה לי טוב" מרגיעה/משמחת, ויש מוזיקה שאני פשוט לא יכולה לסבול - מוזיקה שמלחיצה אותי / חופרת לי / גורמת לי לעצבנות או לרצון לברוח מהמקום.

יש מוזיקה "נוסטלגית" שלוקחת את היולדת למקומות טובים ומחזקים מהעבר שמצויים בתוכה, מבלי 'לחפור' ולהבין, פשוט כך. ויש מוזיקה שאם נשקיע מחשבה נראה שהיא מתאימה למקום שבו אני רוצה להיות בלידה (מקום תודעתי כמובן, לא פיזי), למשל ללידה שהתאריך המשוער שלה סמוך לימים הנוראים עשויה להתאים רשימת השמעה מסוימת; ורצון של היולדת להיות בשמחה או בדבקות – רשימה אחרת, וקצרה היריעה מלהרחיב.

המוזיקה יכולה גם להסיח את דעתה של היולדת מן הכאב, כיוון שהריכוז שלה יתמקד בצלילים ובמילים ולא בעוצמת הצירים...

שימוש במוזיקה במישור הרוחני - ההתייחסות שלי למישור הרוחני נבנית על העולם הרגשי אך גם מופרדת בהגדרה אם כי זו הפרדה שקשה לעשות, מכיוון שלנפש רבדים רבים  (רגשות, צרכים על המודע תת המודע ועוד...)  אך נפש אלוקית, נשמה והיכולת להתחבר לחלק אלוק ממעל במהלך הלידה (ותמיד) שמור לעם סגולה, כל אשה על גבי הגלובוס יכולה להשתמש במוסיקה מרגיעה ובכלל בעולם הרגשות כדי לקדם את לידתה וליהנות בה, ואמנם ידוע לנו כי שיטות אלה משרתות נשים ברחבי העולם, אך

הנה כמה דברים מיוחדים לנו בהקשר יהודי רוחני זה לגבי הכלי שאנו מכירות מחדש היום, המוסיקה בלידה.

בהיהדות המוזיקה נחשבת למעוררת נפשית ולבעלת כוח לשנות מצבי תודעה. דוגמה לכך אפשר לראות באדם שנמצא בעצבות או בירידה רוחנית ודיבורים רבים לא הועילו לו לצאת ממצבו, ומשהושמע באוזניו ניגון מסוים, התעורר בקרבו לפתע משהו שהוא עצמו יתקשה להגדירו, והשינוי שחל בו ישנה את מצבו מן הקצה אל הקצה, ויישאר גם לטווח הארוך. בלידה אפשר לראות זאת כאשר משתמשים במוזיקה במקום שבו "נגמרו הכוחות", לרוב בשלב המעבר (הידוע גם כ"שלב המשבר").

היא נוגעת במקום שבו כוחן של המילים תש, ומביאה ביטוי עצמתי של הנפש.

על פי החסידות ישנה משמעות ליוצר המוזיקה: היוצר נקרא המשפיע: היצירה היא הניגון, התוכן מועבר מהמשפיע אל המקבל, שהוא המאזין.

ולכן מוזיקה שיצרו אותה ממקום פנימי מתוך רצון להתקרב לה', להלל אותו, להגדיל שמו בעולם, או כל מטרה חיובית וקדושה אחרת, תשפיע על נפש השומעת בדרך אחרת משתשפיע עליה מוזיקה שנוצרה למטרות פרסום / האדרת האגו וכו'.

דוגמה לשימוש בניגון מכוון בלידה: השיר "כאיל תערוג" מיוחס לאדמו"ר השלישי הצמח צדק, והוא מבטא את צימאון הנשמה לאלוקיה. חז"ל בחרו באיילה ללמד אותנו דברים רבים על הלידה: האיילה בעצמה צריכה סייעתא דשמייא בלידה משום שרחמה צר והיא מצטערת בשעת העיבור. האיילה מלמדת אותנו על מעבר בין מצבי תודעה, ממצב של "צרות" ו"צער" למצב של תפילה (שבעה קולות, כל החיות באות אליה שתתפלל עליהן), ואז מגיעים הנס וישועת ה'.

אך כל מוזיקה שמשפיעה על היולדת ומעודדת אותה להיות במצב של פתיחות, במצב של הרפיה ושחרור, במצב של שמחה, במצב של חיבור פנימי טובה לעניין זה, ואלו הן המנגינות שאנו מחפשות!

"תכל'ס, מה להכין ואיך לתרגל"

כל הכלים של הכנה ללידה, ללא יוצא מן הכלל, ככל שנתרגל אותם בבית, כך החיבור בשעת הלידה יהיה עמוק יותר. כוחם של הדברים יפה גם לכלי שבו אנו עוסקים – המוזיקה. ולכן אני ממליצה במהלך חודשי ההיריון לתת את הדעת ולהבחין מאילו אומנים אני נהנית, אילו נעימות מרטיטות את מיתרי לבי, "מרימות" אותי, נוסכות בי כוח.

משזיהינו את המנגינות האלה, נתחיל לשמוע אותן יותר, נשמיע אותן ברקע בעודנו עסוקות בסידורים בבית, אך גם ובמיוחד בשעת תרגול הרפיות, לפני השינה, בשעת תרגול גופני (ראי תרגילי הכנה ללידה בבלוג).

מלבד זאת עלינו להכין לנו אמצעי שיאפשר לנו להשמיע את הרשימה "שלנו" בשעת הלידה: בשלב הראשון בבית - בהתאם לנגן שלי, בדרך - בהתאם לנגן שיש במכונית, ואז - לחדר הלידה. בחדרי לידה חדשים יש אפשרות לחבר USB, אך אני תמיד אוהבת להיות מוכנה ולא להסתמך על מה שיהיה זמין (ואולי יתברר שלא) ולכן אמליץ על כמה אפשרויות:

דיסקים ודיסקמן עם רמקול /מערכת (שימי לב שיש בטריות ו/או חיבור לחשמל);

רשימת השמעה בפלאפון / במכשיר USB ורמקול המצויד חיבור מתאים. כך תוכלי להשמיע לעצמך את המוזיקה שלך בכל מקום: בשבתך בבית, בלכתך (ובנסיעתך) בדרך, ובשוכבך (במיטה בבית או על מיטת הלידה).

אני מודה שהצד הטכנולוגי אינו חזק אצלי, ולכן אם יש פתרונות מוצלחים אשמח שתכתבו אותן בתגובות, לתועלת כולנו!

מילה לגבי שבת: יש יולדות שממש "יושבות" על רשימת השמעה ובסוף יולדות בשבת... משום כך אני מציעה לחשוב היטב על המשמעות שיש להרפיות או למנגינות עבורך בלידה. אם את חשה שמדובר בצורך של ממש, אני ממליצה לשאול רב (אם אתם נוהגים לשאול) מראש כיצד לנהוג. אפשר לנסות להסתייע גם ברעיונות 'קרובים': באחת הלידות שלי עלה בדעתי רעיון: לקחת עימי ללידה זמירונים או להכין 'זמירונים' שבהם השירים שאני אוהבת, עם כל המילים או רק עם שמות השירים - נשמע מצחיק, נכון? האמת שהרעיון הזה לא נולד משבת אלא מסיטואציה אחרת שבה לא יכולנו להשתמש במוזיקה והרגשתי שהשירה מקילה עליי. הרגשתי שמוטב לי שבעלי ישיר לי במקום לעדכן אותי מה המוניטור מראה (כי, כן, אני מרגישה שזה היה ציר "רציני"....) ובשלב מסוים כבר לא זכרנו מה לשיר.

ראיתי גם אצל יולדות נוספות את ההשפעה של השירה עם הבעל או של הבעל או בלי הבעל. הדגש כאן מושם בשירה עצמה, לבדה או לצד המוזיקה. יש זוגות שממש מתרוממים משירה משותפת, יש בעלים שיודעים לנגן בגיטרה וזה משפיע על האישה, ויש יולדות שהן בעצמן זמרות מוכשרות, או לא מוכשרות אבל נהנות לשיר בכל זאת... זה כלי נפלא! (בשימוש בקול בלידה אעסוק אי"ה במאמר אחר!)

יש לידות שליוויתי שממש זכורות לי כלידות של שיר מסוים. יש רגעים מיוחדים שנחרטו ונקשרו לשיר. כמו למשל לידת "הטוב הטוב הטוב, כי לא כלו רחמיך", שהייתה הלידה השנייה של מירב, לידה מדהימה עם תפנית מפעימה שהביאה ללידת אופוריה... וזהו השיר שהם שרו דקות אחרי שעיכלו שהתינוק נולד...

או לידת "כי אני עבדך בן אמתך" שבה כמעט עד הרגע האחרון, נשארנו בבית, בחדר המוזיקה של הזוג שניגנו יחד (כן, בזמן צירים) שירי קרליבך באורגן ובגיטרה (ונאלצו לסבול ליווי לא מוצלח של ג'מבה מאת הדולה).

בלידה אחרת - בעצם בכמה לידות, היולדת עצמה רצתה לשמוע את אותו דיסק שוב ושוב, ובכל פעם כמו קיבלה ממנו עוצמה מחודשת, חיבור עמוק יותר גבוה ומגביה יותר (ואני לא יכולתי לשמוע אותו אחר כך חודשים...).

בלידה השנייה שלי אני זוכרת שהמיילדת נתנה "אישור" ללחוץ, ואז אמרתי לה ולדולה: "תעבירו שיר אחד אחורה ותגבירו!"

הן היו ממש מופתעות מההוראות המדויקות בשלב הזה, הן צחקו במבט מופתע ועשו כבקשתי. -השיר  היה  "הריני מקשרת עצמי... בהיצועה המרגש של אורלי גרנות)

בלידה השביעית של פייגי, שאפשר לקרוא עליה בבלוג שלי, היה ניגון מיוחד שכתבה אשת האדמו"ר של החסידות שלהם... ברגע עוצמתי במיוחד.

וכך אני מסתובבת בעולם, עם ניגונים שמזכירים לידות, רשימות השמעה מלידות שונות, חיבורים שנעשים בצלילים או בדממה. לפעמים לא משתמשים במוזיקה בלידה עצמה - וזה קורה. וכשזה קורה זה מדויק לא פחות, אבל אני מאמינה שהעבודה עם המוזיקה כהכנה, במהלך ההיריון, משפיעה על הנפש ומכינה אותה וגם את הגוף, גם אם בסוף לא משתמשים...

כמו כלים נוספים שאנו מכינות ללידה, שאפשר ונפלא להשתמש בהם בזמן אמת אך הרבה מהמשמעות שלהם היא ההכנה עצמה שמשפיעה על התודעה ובונה את הכלי ללידה מהנה.

ייתכן שבלידה לא ננצל כל כלי בארגז הכלים שלנו, אבל ייתכן שיתברר שדי היה בהכנה, ובשעת מעשה – אנו כבר מוכנים ואיננו זקוקים לו עוד.

לפעמים יולדות פונות לתומכת, משלמות לה, עושות היכרות, הכנה, תרגילים... ובסוף יולדות מהר מאוד "בסוף בכלל לא נעזרתי בה," הן אומרות בצער, "כמה זמן היא הייתה איתי? חצי שעה?" חשוב להבין שייתכן מאוד שדווקא משום שלקחת תומכת, דווקא בזכות ההכנה המדוקדקת, דווקא בשל הידיעה שיש איתך מישהי שתעזור,  נרגעת ויכולת ללדת מהר ובקלות.

כך גם לגבי המוזיקה: הכיני לך רשימת השמעה, מה אכפת לך? תשמעי קצת מוזיקה טובה במהלך ההיריון, תנשמי איתה. אולי תשתמשי בה בלידה, אבל גם אם לא – אל תזלזלי בפעולה שהיא כבר פעלה.

בהצלחה!

שרית עדי, "ציהרא" תמיכה והכנה לחוויית לידה מעצימה 0549410700

21 views0 comments

Recent Posts

See All