התבססות העובר באגן לקראת הלידה- מה הכוונה? מתי? איך? ולמה שזה יעניין אותך/ שרית עדי ושדי

ננסה להתחיל מההתחלה,

לא מההתחלה של יצירת הולד

כי אם מההתחלה של המושגים הקשורים לכותרת דלעיל

מה זה התבססות?

מושג שנשמע הרבה בהקשר של הכנה ללידה, גם בבדיקת אולטראסונד שגרתית בשבועות 36+ יש סיכוי גדול לשמוע את המשפט "הוא כבר מבוסס"... מה הכוונה? עד סוף המאמר בעזרת ה' תביני וגם תדעי להסביר.


אז ככה, כל ההיריון התינוק מסתובב לו בכל מני מצגים ומנחים, ברוך ה' אין חשש שהוא מסתובב עם טיפוסים מפוקפקים ובעצם אין חשש בכלל בקשר להסתובבויות שלו, עד שבוע מסויים, איזה שבוע? ובכן בחודש תשיעי כאשר התינוק כבר יותר גדול אנחנו רוצות להתחיל לראות שהוא מבלה את זמנו בתנוחה האופטימאלית ללידה שהיא?

נכון, ראש למטה, אבל לא סתם ראש למטה, כי בלי לסבך אתכם ולהלאות בפרטים מיותרים אומר שיש כל מיני "פוזות" עם ראש למטה, למשל התינוק יכול להיות עם ראש למטה אבל לא עם סנטר מכופף כלפי החזה אלא עם פנים מסתכלות לכיוון תעלת הלידה- מה שעלול ליצור מורכבות וקושי בתהליך הלידה. ( בעצם לא פרטים מיותרים אבל לגמרי מרובים מדי בשביל מאמר להריונית מן השורה).

בעצם יש גובה מסויים שהתינוק שוהה בו במשך ההיריון, וכשהוא כבר יותר גדול, ומתקרב לתאריך, אז בדרך כלל- בלידות ראשונות הוא מתחיל לרדת בגובה יותר לתוך האגן ובעצם "מתבסס" באגן, מתבסס כי הוא נכנס לתנוחה שממנה הוא פחות יזוז באופן קיצוני ומשמעותיה אם כי עדיין נרגיש ב"ה תנועות עובר אך יותר מקומיות. בלידות חוזרות התינוק יכול לבצע התבססות אפילו רק בשעת הלידה עצמה, אבל בכל זאת פחות נראה שינוי במנח- ראש, עכוז, רוחבי בשבועות מתקדמים כי התינוק גדול ויש לו פחות חופש תנועה. (ישנם מצבים שונים שעדיין יש לו חופש תנועה בחודש תשיעי ולא נרחיב בהם כאן).

אז למה שזה יעניין אותך? כי האופן שבו התינוק מתבסס משפיע על מהלך הלידה, בדרך כלל משפיע מאד.

ככל שהתינוק מבוסס בצורה יותר אופטימלית כמו שה' איפשר להתאמה מקסימאלית בין גודל התינוק לצורת אגן האם כך הלידה פחות מתעכבת, יותר זורמת יותר קלה וכן, פחות כואבת.

מהי הצורה האופטימאלית? ואיך את יכולה לעזור לתינוק לתפוס אותה?

אז ככה, התינוק לא צף לו בתוך בועת מים, בדיוק, נכון שהוא אכן בתוך שק המים שלו בתוך הרחם, מוגן, אבל הרחם אינה נטולת הקשר כמו שאני אוהבת להסביר, הרחם היא שריר שקשור, משפיע ומושפע ממערכת שלימה סביבו, רצועות המחזיקות ומקיפות אותו, שרירים, עצבים, כלי דם שכולם מחוברים כמערכת שלימה בין הרחם, גב, יריכיים, מערכת השתן, מערכת העיכול... דבר משפיע על דבר.

ולכן לאיך שאני מתנהגת, יושבת, הולכת, ישנה, אוכלת במהלך שגרת ההיריון שלי יש השפעה על עיצוב שריר הרחם שלי וכתוצאה ישירה מכך על אופן התבססות התינוק.

מה הקשר?!?

הלכת לאיבוד?

כלל חשוב- התינוק תופס את המקום שיש לו בצורה הכי חכמה וטובה המתאפשרת לו.

אם נניח נפתח ספרי רפואה של לידה, אנטומיה פיסיולוגיה של הלידה, נלמד שם על התנועות שהתינוק עושה במהלך הלידה, או בשמם המקורי "תנועות קרדינליות של העובר בלידה", נלמד שם שהתינוק פועל בצורה אינסטנקטיבית (שם נרדף לזה שה'תבע את ההתנהגות הזו בעובר ללא מחשבה) באופן שעוזר לו לעבור דרך המקום הצר אל עבר אוויר העולם וזרועותיה של אמא... ובכן עכשיו נלמד שהעובר עושה זאת- ניצול המקום הניתן- כבר לפני הלידה, במהלך הרחם בהיריון.

המקום הניתן לו מושפע מרמת המתח בשרירי האם, שרירים ורצועות תפוסים/ משוחררים של האם, עיוותים במבנה השלד, שריר, עצם ועוד...

השגרה של האמא משפיעה על רמת האיזון ורמת המתח בגופה במהלך ההיריון, גם באותם שבועות של "התבססות" שהזכרנו.

מה משפיע?

למשל הליכה על נעלי עקב משפיעה בצורה מסויימת על שרירי השוק והירך אשר קשורים לשרירי האגן והגב,

או לדוגמא פעילות ספורטיבית לא נכונה/ לא מאוזנת, או ח"ו תאונה מסויימת במהלך החיים ו/או ההיריון, ועוד רבות הדוגמאות.

מה אפשר לעשות?

ללמוד מה מתאים לעשות ואיך במהלך ההיריון ולא פחות חשוב ללמוד ממה להמנע, או איך לשפר מה שחייב לעשות- למשל גרפיקאית היושבת שעות ארוכות מול מסך יכולה ממש לשפר את האופן שבו הישיבה משפיעה על היציבה שלה, על עיצוב הרחם שלה, על התבססות העובר וכן על הלידה שלה!

מה עוד? לעשות תרגילים המשפרים את האיזון במהלך ההיריון אשר יובילו ללידה יותר קלה בעזרת ה', התרגילים האלו גם יקלו על האישה המתרגלת כבר בזמן ההיריון, תופעות כמו כאבי גב, כבדות, צירים מוקדמים מרובים קשורות גם הן לרמת האיזון בגוף בהיריון.

ואיך עושים את זה? מתקשרים אלי לקבוע מפגש אישי או השתלבות בקורס הכנה ללידה חוזרת / ראשונה.

לא באיזור? יכולה לקבל ממני המלצות למישהי באזורך שעובדת עם השיטה.

כמו כן את יכולה, במיוחד אם יש לך אנגלית ברמה גבוהה לבקר באתר של https://spinningbabies.com/

ולקנות שם סרט של תרגול יומיומי בחודשי ההיריון או ללמוד מהמאמרים המופיעים.

שימי לב שלא כל מי שמכירה את השיטה מוסמכת ללמד בה.

אז כשהתינוק בעזרת השם מבוסס בצורה הכי מתאימה יהיה לו הכי קל (ולכן גם הכי מהר) לצאת המבלך הלידה. וגם לך יהיה הכי קל. אבל כשלא...
אי התבססות של התינוק באגן

כאשר התינוק לא מצליח להיכנס לאגן הוא אינו יכול לעבור דרכו ולצאת.

איך הלידה נראית כאשר התינוק אינו מבוסס היטב?

עלולים להיות כל מיני תסריטים, למשל:

· השלב הראשון (לטנטי) מאד ארוך, זה השלב שבו את עוד נמצאת בבית או לפחות לא מתקבלת עדיין לחדר לידה כי הפתיחה לא גדולה מספיק והצירים לא מספיק סדירים ויעילים.

או צירים שמתחילים ומפסיקים

או לידה שאינה מתחילה בשבוע 41,42 (סוחבת, סוחבת... למרות שזו לא הסיבה היחידה ללידה אחרי התאריך אך אצל נשים שזה לא קבוע אצלן זו בהחלט יכולה להיות סיבה עיקרית)

או הצירים אינם סדירים, אינם מסתדרים, מתגברים אפילו אם הם מרגישים חזקים

ו/או צירים שיכולים להרגיש מאד חזקים בנקודה מסויימת למשל באזור עצם החיק (פוביס) או בגב תחתון (הסאקרום) - הסיבה יכולה להיות שהתינוק כמו מתחכך שוב ושוב באותה נקודה שאותה אינו מצליח לעבור.

ו/או פתיחה מתקדמת והראש של התינוק נשאר גבוה.

בקיצור, לא לידה שמתחילה, מתקדמת, זורמת חלק ומסתיימת.

· לפעמים הצירים מרגישים כל כך עוצמתיים ואינטנסיביים מכיוון שהרחם עובדת קשה בניסיון של גוף האם והתינוק להגיע לתנוחה הנכונה ולהתבסס באגן אך משום מה יש קושי (חוסר איזון , מתח בשרירים/ רצועות ועוד, הסיבות שהזכרנו בחלק הראשון של המאמר...)

מה ניתן לעשות בזמן הלידה, אם לא תרגלתי מראש?

ישנן מספר טכניקות אותן יש לבצע במהלך הצירים בפריסה של בערך שעה, חלקן קלות מאד לביצוע, חלקן מאתגרות יותר אך בדרך כלל הן מועילות מאד להכנסת התינוק אל תוך האגן וקידום הלידה, לעיתים הלידה מתקדמת מהר להפתיע, לעיתים הצירים אף פחות כואבים. למעשה בעזרת כיוון התינוק אל תוך האגן במקרים המתאימים ניתן לחסוך שעות (ואף ימים!) של צירים מעייפים ולא מקדמים.

ואת התרגילים הללו את לומדת כמו שהזכרתי מתומכת שמכירה אותם או מהאתר שהקישור שלו מופיע למעלה.

(יש לזכור שהשיטה אינה מזהה סיבוכים בחבל הטבור ומתמקדת בשיפור מנח התינוק בביטחון שה' תבע בתינוק את האינסטינקטים להסתדר בצורה הכי בריאה ונכונה אם רק נותנים לו ויש צורך לעבוד בעדינות ולא "לחייב" את התינוק לשנות מנח).

ברגע שהתינוק מצליח להתברג ולהיכנס לתוך המוצא העליון של האגן בדרך כלל הצירים נעשים יותר סדירים ואפקטיביים והלידה מתקדמת .

מה אנחנו בעצם עושות בתרגילים האלה? מה זה, קסם?!

אנחנו בעצם רוצות לעזור לתינוק להסתובב לתנוחה האופטימלית עבור אותה אימא עם האגן הספציפי שלה על ידי הוספת איזון ולפעמים מקום באגן.

ואותו מקום יאפשר בעזרת השם המאפשרת כניסה לאגן בצורה הקלה והנכונה ביותר ויציאה ממנו לאוויר העולם.


תוצאות:

ייתכן וברגע שהתינוק יתברג כראוי הלידה תתגבר ותתעצם והצירים יהיו יותר חזקים ואינטנסיביים ואיתם תגיע הפתיחה והראש...

לפעמים במקרה של הצלחה הצירים פתאום יפסיקו, כל עוד האם מרגישה תנודות עובר כרגיל, זה לא סימן שלילי, הרחם נחה מהמאמץ, גם האם יכולה לנוח. כאשר הצירים יתחילו שוב יהיה להם דפוס יותר סדיר ...  הלידה תראה יותר בדפוס המוכר ותלך ותתעצם בעזרת השם.

יש להיות ערניים כי כאשר מבצעים תרגילים אלו כאשר צוואר הרחם פתוח ורק התינוק גבוה ייתכן שהראש ירד בזמן קצר מאד.


nicole futterman

1,106 views0 comments

Recent Posts

See All